MFR W ZABRZU

 

 

termin: 29 maja 2020 – piątek
godziny: 10.00 do 15.00
motyw przewodni 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu Rysowania w Zabrzu: WYBIEG MODOWY
miejsce wydarzenia: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zabrzu, ul. Matejki 6, 41-800 Zabrze
cena biletu: 10 zł (do nabycia jedynie w dniu festiwalu w kasie biletowej MOSiR)
organizator: Liceum Sztuk Plastycznych w Zespole Szkół nr 18 w Zabrzu
fb wydarzenia: MFR-official

o festiwalu:

Międzynarodowy Festiwal Rysowania to otwarty konkurs rysowania z natury, w którym mogą uczestniczyć i uczestniczą osoby od lat 2 do lat 100. W każdej edycji festiwalu udział brało około tysiąca osób. Festiwale odbywają się w największej hali sportowej Zabrza w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ulicy J. Matejki 6.

Inicjatorem festiwalu jest zabrzański artysta Witold Berus, który jest związany z MFR od jego powstania, aż po dziś dzień. Zadaniem uczestników podzielonych na dziewięć kategorii wiekowych, każdorazowo jest wykonanie rysunku z natury postaci ludzkiej w dowolnych: technice rysunkowej, rodzaju podobrazia i formacie. Uczestnikom festiwalu pozuje około stu modeli. Połowę stanowią uczniowie szkół plastycznych z Zespołu Szkół nr 18 w Zabrzu, drugą połowę uczniowie zaprzyjaźnionych zabrzańskich szkół. Pracy twórczej uczestników festiwalu towarzyszy grana na żywo muzyka.

Każda edycja festiwalu ma swój temat np. „Teatr”, „Europa – nasz wspólny dom”, „Świat eko-robotów”, „Śląsk węglem rysowany”, „95 lat Zabrza”. W bieżącym roku tematem 23 Międzynarodowego Festiwalu Rysowania będzie „Wybieg modowy” . W tegorocznej edycji zachęcamy modeli do przebrania się w kreatywne i kolorowe stroje, które będą niemałą inspiracją dla rysujących.

Chęć skonfrontowania własnych umiejętności, własnej ekspresji z innymi uczestnikami festiwalu, spontaniczność wypowiedzi, użycie bogatych środków plastycznego wyrazu, indywidualna kreacja i indywidualny styl sprawiają, że atmosfera tego artystycznego spotkania jest niepowtarzalna, że rysunki, które tu powstają są niezwykłe.

Prace festiwalowe są oceniane przez jurorów – rektora i profesorów akademickich katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Jury przyznaje nagrodę główną – Grand Prix oraz pierwsze, drugie, trzecie nagrody w każdej kategorii wiekowej, a także wyróżnienia.

We wrześniu odbywa się wernisaż wystawy prac powstałych na festiwalu, podczas którego wręczane są nagrody. Można się wtedy przekonać, jak wielka jest różnorodność prac i na jakim są poziomie.

Każdy Międzynarodowy Festiwal Rysowania to Święto Rysunku. Jak powiedziała kiedyś Prezydent miasta Zabrze Pani Małgorzata Mańka – Szulik: „Zabrze na ten dzień staje się światową stolicą rysunku”.

Międzynarodowy Festiwal Rysowania na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Śląska.

 

 

Zapraszamy na Festiwal oraz do śledzenia informacji na naszym facebook’u.