Liceum Plastyczne

LICEUM PLASTYCZNE to CZTEROLETNIA SZKOŁA ARTYSTYCZNA, dla absolwentów gimnazjum, odpowiadająca poziomowi kształcenia 3-letniego liceum ogólnokształcącego. To właściwy wybór, jeśli chcesz UGRUNTOWAĆ WIEDZĘ  ogólnokształcącą, jednocześnie rozwijając swój talent artystyczny i zapewnić sobie lepszy start w przyszłości. Jako absolwent szkoły plastycznej będziesz PRZYGOTOWANY DO PODJĘCIA PRACY ZAWODOWEJ oraz do dalszego kształcenia się już na poziomie akademickim. Pamiętaj, że dziś sztuki plastyczne nie ograniczają się do malarstwa i rysunku.

• W cyklu kształcenia poza przedmiotami ogólnokształcącymi odbywają się zajęcia z:

jednej z trzech specjalności do wyboru do wyboru po pierwszym roku nauki: -fotografia artystyczna -aranżacja wnętrz -projektowanie graficzne -historii sztuki, rysunku i malarstwa, rzeźby, projektowania multimedialnego, podstaw fotografii i filmu.

• Podbudowę całości stanowi rozległa wiedza ogólna na poziomie liceum ze szczególną troską o naukę języków obcych (język angielski jako obowiązkowy dla wszystkich uczniów oraz język niemiecki lub francuski jako drugi obowiązkowy język obcy) oraz przedmiotów humanistycznych.
  • Nauka przedmiotów artystycznych, zajęcia językowe, wychowanie fizyczne oraz niektóre zajęcia laboratoryjne prowadzone są w podziale na grupy w dobrze wyposażonych pracowniach językowych, 3 pracowniach komputerowych, 3 pracowniach rysunku i malarstwa, pracowniach: dekoratorskiej, rzeźby i fotografii oraz zapleczu sportowym.
    • W trakcie nauki w naszej szkole można uczestniczyć w  wycieczkach dydaktycznych oraz plenerach krajowych i zagranicznych, konkursach, wystawach, imprezach artystycznych, a także spotkaniach z wybitnymi twórcami. Szkoła uczestniczy w międzynarodowych projektach oraz programach wymian z zagranicznymi szkołami tego typu.
    • 4-letni cykl nauki w przyjaznej atmosferze, wraz z indywidualnym podejściem profesjonalnej kadry, kończy się egzaminem dyplomowym dającym tytuł  plastyka oraz maturą, która umożliwia wybór dalszego kierunku kształcenia, nie tylko artystycznego.

NASZE ATUTY

Poszerzysz wiedzę o kulturze i sztuce proponujemy zajęcia ogólnokształcące i artystyczne. Nie będziesz anonimowy indywidualnie podchodzimy do każdego ucznia, małe klasy. Dobrze zorganizujesz swój czas poza zajęciami w ofercie są wystawy, plenery, konkursy. Rozwiniesz swoją wyobraźnię nasza wykwalifikowana kadra nauczy Cię kreatywności.

KSZTAŁCIMY W 3 SPECJALNOŚCIACH

FOTOGRAFIA ARTYSTYCZNA

to jedna ze specjalizacji specjalności artystycznej o nazwie FOTOGRAFIA i FILM. Zdobędziesz wiedzę z zakresu historii fotografii, techniki i technologii klasycznego obrazu fotograficznego, poznasz możliwości nowoczesnych narzędzi cyfrowych, fotografowania; nauczysz się tworzyć obrazy przy pomocy nowoczesnych programów komputerowych. W przyszłości czeka na Ciebie: – praca w studio fotograficznym (retusz, odświeżanie, obróbka zdjęć), – praca fotoreportera w mediach (publikacje w prasie, na portalach internetowych, oprawa tekstów w gazecie, współpraca przy wywiadach, fotoreportażach), -praca na planie filmowym, w agencji modelingowej, domach mody.

ARANŻACJA WNĘTRZ

to jedna ze specjalizacji specjalności artystycznej o nazwie FORMY UŻYTKOWE. Twoja uwaga będzie kierowana na potrzebę nieustannego podnoszenia komfortu przestrzeni życiowej człowieka. Kształtowana będzie Twoja świadomość estetyczna i odpowiedzialność za otoczenie, w którym żyjesz, rozwijać będziesz swoje umiejętności w aranżacji przestrzeni (dekorowanie wnętrz, reklama w przestrzeni miejskiej). W przyszłości czeka na Ciebie: -udzielanie rad w doborze umeblowania, kolorów ścian, dekoracji oraz elementów wykończeniowych, – aranżacja wnętrz i przestrzeni (parki, wystawy, galerie, instalacje w mieście), – projektowanie przedmiotów użytkowych (odzież, biżuteria, przedmioty codziennego użytku), – tworzenie scenografii do przedstawień w teatrze, operze, – projektowanie mebli i przedmiotów różnych.

PROJEKTOWANIE GRAFICZNE

to jedna ze specjalizacji specjalności artystycznej o nazwie TECHNIKI GRAFICZNE. Specjalizacja ta należy do dziedziny grafiki reklamowej i wydawniczej oraz reklamy wizualnej, wpływa na kształtowanie przestrzeni publicznej, uzyskana przez Ciebie w tym zakresie wiedza współgra z wieloma przedmiotami w kształceniu plastycznym. W przyszłości czeka na Ciebie: – projekcja folderów reklamowych (ulotka/plakat/billboard), – projektowanie stron internetowych, rozmieszczanie tytułów reklam, tekstu, znaków, – projektowanie i tworzenie gier komputerowych, – projektowanie znaków firmowych (logo/piktogram/logotyp), – projektowanie okładek, ilustracji do książek, czasopism.

Uczniowie wybierają jedną z trzech specjalności po 1 roku nauki Po ukończeniu naszej szkoły możesz również rozpocząć pracę na własny rachunek. Będziesz mógł wykonywać prace na zamówienie – różnego rodzaju zlecenia: obrazy, portrety, malarstwo ścienne, projekty, zdjęcia czy grafikę warsztatową. Masz też szansę kontynuować swój rozwój na rozmaitych kierunkach, nie tylko na Akademii Sztuk Pięknych.