Międzynarodowy Festiwal Rysowania 2019

temat festiwalu: ŚWIAT EKO-ROBOTÓW

31 maja w Zabrzu odbędzie się 22. Międzynarodowy Festiwal Rysowania.
Organizatorami Festiwalu są:
Liceum Plastyczne przy ZS nr 18 w Zabrzu,
Urząd Miejski w Zabrzu,
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zabrzu,
Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu,
a honorowy patronat nad wydarzeniem objęła
prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik
oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tego dnia, w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu (ul. J. Matejki 6), nad kartkami i przy sztalugach spotyka się prawie tysiąc uzdolnionych plastycznie uczestników tego wyjątkowego wydarzenia, a pozuje im setka modeli. Festiwal ma na celu m.in. popularyzację sztuk plastycznych, rozwój osobowości artystycznej dzieci i młodzieży, inspirowanie młodych twórców do doskonalenia umiejętności rysunkowych, a także inicjowanie spotkań międzykulturowych artystycznie utalentowanych młodych ludzi.

Uczestnikiem Festiwalu może zostać praktycznie każdy, gdyż jest przeznaczony zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla osób dorosłych z Polski i z zagranicy. Przystępujący do konkursu będą musieli wykonać rysunkowe studium postaci ludzkiej z natury (rysowanie z żywego modela). Praca może zostać wykonana dowolną techniką rysunkową, na dowolnym podobraziu (płótno, karton, papier i inne), w formacie nieprzekraczającym B1 (100×70).

Bilety wstępu na Festiwal można nabyć w kasie MOSiR bezpośrednio przed imprezą (w cenie 5 zł). Wszystkie materiały i przybory potrzebne do rysowania będzie można kupić na miejscu. Można ze sobą przynieść: sztalugę, podkładkę, podpórkę, krzesło składane, brystol, klamerki, ołówki (węgiel, pastel, kredki, tusz, farby wodne, pisaki itp., oprócz farb olejnych), gumki oraz strugawki. Uczestnicy konkursu będą mogli rysować także bezpośrednio na brystolu położonym na podłodze. Megarysunek wykonają studenci z ASP w Katowicach.
W trakcie rysowania na scenie wystąpią:

Andrzej Krośniak – gitara klasyczna
Meinusch Project – zespół rockowy
The Branchers – zespół rockowy
Nowakowski- zespół rockowy

Festiwal rozpocznie się o godz. 10.00,
oficjalne otwarcie imprezy zaplanowano na godz. 11.00.
Rysować będzie można w godz. 11.20-15.00.
Natomiast jury obradowało będzie od godz. 15.30 do godz. 19.00.

Rysunki będą oceniane przez pracowników naukowych Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach:
prof. Antoniego Cygana – rektora ASP w Katowicach (przewodniczący),
prof. Ireneusza Walczaka (z-ca przewodniczącego),
dra hab. Michała Minora,
dra hab. Piotra Bąka,
dra hab. Andrzeja Łabuza
dra hab. Piotra Kossakowskiego.

We wrześniu br., w Kopalni Sztuki przy ul. Hagera 41, zorganizowana zostanie wystawa laureatów oraz wręczenie nagród i katalogów.

WAŻNA INFORMACJA DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW:
W związku z ochroną danych osobowych prosimy o wydrukowanie i wypełnienie zgód umieszczonych w regulaminie oraz złożenie ich w dniu festiwalu w punkcie organizatorów.

  • regulamin ze zgodami do pobrania w pliku tekstowym -> tutaj
  • pliki .jpg regulaminu na naszym fb ->tutaj